В кой момент възникват общите части /ОЧ/ на сградата на етажната собственост? Мисля, че отговорът се съдържа в самият въпрос – в момента в който е възникнала и самата етажна собственост. За последната не е необходимо да следва определена процедура, която да включва волеизявленията на етажните собственици. Достатъчно е да бъдат налице изискванията на закона – ЗС или ЗУЕС. Етажната собственост възниква винаги когато са налице не по – малко от два самостоятелни обекта, които в своята свързаност формират ЕС.
Какъв е характерът на общите части и какво ги отличава от основните обекти в собствеността – недвижими имоти. Те се разграничават със своята акцесорност спрямо самостоятелните обекти в ЕС. Те никога не могат да съществуват като отделни обособени обекти, при тях липсва качеството самостоятелност. Те и не променят обслужващия си статут при промяна на собствеността на сградата и нейното предназначение. Общите части не променят своите характеристики и при придобиване на собствеността от страна на държавата, общината или национализация. При една последваща промяна на собствеността върху недвижимите имоти в етажната собственост – при закупуването им от физически или юридически лица или при реституирането им, общите части в сградата продължават да съществуват именно като такива. Те не могат и да бъдат индивидуализирани, съответно да бъдат вписани в кадастралната схема и кадастъра като обекти със собствен кадастрален номер.
. Пак повтарям – Общите части винаги следват собствеността върху недвижимите имоти в Етажната собственост.
Могат ли общите части да бъдат самостоятелен предмет на отчуждителни и разпоредителни сделки? Категорично НЕ. Могат ли да бъдат учредявани вещни права върху тях – собствеността върху недвижимите имоти в етажната собственост предполага право на собственост само и единствено върху идеални части от собствеността върху общите части. Заради акцесорния им характер ТЕ НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ И ПРЕДМЕТ НА ПРИНУДИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ, ДА ИМ БЪДАТ НАЛАГАНИ ТЕЖЕСТИ, КАКТО И ДА БЪДАТ ОТЧУЖДАВАНИ НА ПУБЛИЧНА ПРОДАН.
Не на последно място и именно поради тяхната зависимост спрямо недвижимостите в ЕС е изключено ОЧ да бъдат включвани и като апортни /непарични/ вноски в капитала на търговски дружества.
Very interesting information!Perfect just what I was looking for!Money from blog