Допустимо ли е в установителния иск след депозирано възражение срещу заповед за изпълнение съгласно чл. 410 ГПК за дължими разноски за поддръжка и управление на общите части на сградата да се иска от съда да установи и незаконосъобразността на решенията на ОС/ Общото събрание на Етажната собственост/. Съдът не би следвало да допусне исковата молба, още повече, ако е налице преклузията на чл. 40 ЗУЕС, който указва, че контролът жърху законосъобразността на решенията на ОСЕС се изжършжа пред съответния Районен съд в 30 дневен срок от оповестяване на решението на ОС Лично според мен такъв иск е и недопустим. Считам, че производството следва рамките, които предварително са предначертани с заявлението за издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист. Моите аргументи са :
1.Ако е пропусната възможността в 30 – дневен срок от оповестяване на решението по реда на чл. 16, ал. 7 ЗУЕС да се иска отмяна на незаконосъобразното решение на Общото събрание се преклудира /пресича/ тази възможност“ Решението дори и незаконосъобразно, поражда своите действия и последици и сумите са дължими, така както са определени в решението.Всъщност принципът е един и същ за последиците на всяко едно решение на ОС, а не само тези, които касаят формирането и плащането на дължимите вноски за поддържане и управление на общите части.
Всъщност поставени сме пред хипотезата на висящата недействителност на решението на ОС. Тази недействителност не е с порок, който да доведе до нищожността на акта на ОСЕС. Аргумент за това е и самата воля на законодателя да предостави срок, в който да се търси контрол за съобразността на волята на членовете на ОС на ЕС със закона. На нищожността заинтересованото лице може да се позове по всяко едно време. В тежест на длъжника при възражение за каквито и да е пороци на решението на ОСЕС да докаже, че има влязъл в сила съдебен акт, който да удостоверява недействителността.
- Не е допустим инцидентен иск в предявения установителния иск по чл. 422 ГПК, с който да се иска установяване на незаконосъобразността на решението на Общото съобрание на ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ.
Рамката на установяване на основателността на задължението, както и размерът му е поставен с депозираното заявление за издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист. Това очертава и самият предмет на установителния иск. Затова в едно такова производство съществува ограничение по отношение на обстоятелствата, които следва да бъдат доказвани. Не следва да се установяват както законосъобразността на сключените договори с фирми, които обслужват ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ. Дължимостта на сумите не е обусловена и от извършените режийни разходи. Не е допустимо и възражение за евентуално неизпълнение на договорите, сключени с обслужващите ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ фирми. Също така не следва да бъде извършено и прихващане с разходи, по дейности, извършени от длъжника, примерно за ремонтни дейности по общите части на сградата, заплатени с негови средства.
Very interesting info!Perfect just what I was searching
for!Blog monetyze